Hakkımızda

Afyon Teşhis Veteriner Kliniği ; tüm sağlık sorunlarına maksimum hassasiyetle yaklaşırken, büyükbaş hayvanlar, küçükbaş hayvanlar, kanatlı hayvanlar ve pet grubunda evcil dostlarımıza hizmet vermektedir. Büyükbaş hayvanlar için; Doğum, Teşhis, Tedavi, İlaç, Ameliyat gibi hizmetleri sunarken aynı zamanda Suni Tohumlama ve Aşı – Aşılama hizmetleri de vermekteyiz.

İletişim

@2021 Buveteriner.com

Kümes Hayvanları Hastalıkları

Güvenilir Ellerde

Suni tohumlama; kızgınlıktaki ineğin rahmine boğa tohumunun, özel bir aletle, bırakılmasıdır.

Suni tohumlama; kızgınlık dönemi gelen  dişi hayvanın genital kanalına, bopa spermaların hijyenik koşullarda ve prosedürlerine uygun olmak kaydıyla nakledilmesi işlemidir.

Suni tohumlama tabii çiftleşmeye kıyasla çok daha uygun ve faydalı bir işlemdir. Nitekim tabii tohumlama boğalaı için bakım, besleme, sonrasında kısırlık, aynı zamanda tedavi gibi maliyetleri düşünüldüğünde suni tohumlamanın çok daha verimli olduğunu ve maliyetlerin çok daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. 

Suni tohum çok daha ucuz ve kalitelidir. Ayrıca doğal tohumlama boğalarının bakım, besleme, hastalıklardan korunma, tedavi, kısırlık, verimsizlikten kaynaklanan maliyetleri de düşünüldüğünde suni tohumun ne kadar ucuz, güvenli olduğu anlaşılmaktadır.

Suni Tohumlamanın Faydaları;

Damızlık hayvanı almak çok maliyetli bir işlemdir, ancak donmuş sperma donmuş sperma hem ergonomik hem de pratiktir. 

Tabii tohumlama şartlarında sağlıklı bir boğa yıllık ortalamada 50  ile 100 inek tohumlarken, suni tohumlama sayesinde aynı boğa spermaları ile  5 ile 10 bin inek tohumlanabilmektedir. 

Tabii tohumlama için boğanın alınıp beslenmesi oldukça maliyetlidir, suni tohumlamada ise maliyetler minimuma düşmektedir.